ARABA

Xiaomi CEO’su, ilk elektrikli otomobil prototipi için tarih verdi!

Xiaomi, elektrikli otomobil dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. Şirketin CEO’su Lei Jun, ilk prototipin yakın zamanda geleceğini duyurdu.

Ürettiği elektronik cihazla dünyanın en popüler isimlerinden birisi halini alan Xiaomi, farklı alanlarda üretim yaparak daha geniş kitlelere ulaşmak istiyor. Akıllı telefon dünyasındaki başarısını diğer alanlara da yayıp kendi ekosistemini yapmak isteyen şirket, uzun süredir konuşulduğu gibi elektrikli otomobil dünyasına da adım atmaya hazırlanıyor.

Xiaomi, 2022’nin üçüncü çeyreğinde elektrik otomobilinin prototipini tanıtacak

Akıllı telefon üreticilerinin elektrikli otomobil piyasasına giriş yapmaya hazırlandıklarına dair haberler son dönemde oldukça artmaya başladı. Google, Samsung, Apple gibi devler bu alanda çalışmalar yapmak için büyük yatırımlar ayırdı. Bunlardan birisi de Xiaomi oldu. Geçtiğimiz yılın Mart ayında bu alana adım atacaklarını duyuran şirketin CEO’su Lei Jun, konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Çinli sosyal medya platformu Weibo’da bir soru cevap etkinliğine katılan Lei Jun, elektrikli otomobili ile ilgili bazı bilgiler verdi. İlk olarak piyasaya sürülmek istenen aracın sedan veya bir SUV olacağını açıkladı. Ardından sorulan bir sorunun üzerine elektrikli otomobilin ilk prototipinin bu yılın üçüncü çeyreğinde tanıtılacağını belirtti.

Elektrikli otomobil dünyasına büyük bir bütçe ayıran şirket, ilk aracını 2024 yılında tanıtmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda Xiaomi Automobile Co adlı bir alt marka yaratan şirket, 1.57 milyar dolarlık kurucu sermaye ve 500’den fazla çalışanıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu üretim hattını giderek büyütmek isteyen şirket, yılda 300 binden fazla araç üretebilecek bir tesis yapımına da başladı.

Xiaomi, 10 yılda 10 milyar dolara kadar yatırım yapacak. Genel üretiminde nispeten ekonomik ürünlere de yer veren şirket, şimdilik elektrikli otomobiller için aynı politikayı izlemeyecek. Şirketin CEO’su araçların fiyat aralığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna göre elektrikli otomobil, 16 bin ile 47 bin dolar arasında satışa sunulacak.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yapım Aşamasında

Tüm sistemimizi son teknoloji ile yeniliyoruz, çok yakın bir zamanda yeniden yayındayız!

Kısa Bir Mola...

This will close in 0 seconds