ARABAMANŞET

Volkswagen’den bir garip elektrikli otomobil açıklaması!

Volkswagen CEO’su Financial Times’a verdiği demeçte Avrupa ve ABD’de satabilecekleri bir elektrikli otomobil kalmadığını dile getirdi.

Otomotiv pazarındaki elektriklenme tüm hızıyla sürüyor. Tesla gibi elektrikli otomobilleriyle başarıya ulaşan şirketlerin ardından yıllardır bu alanda faaliyet gösteren üreticiler de akıma ayak uydurmaya başladı. Hatta birçoğu içten yanmalı motorlara veda edecekleri tarihi bile duyurdu.

Elektrikli otomobil konusunda öne çıkan şirketlerden biri de Volkswagen. Son zamanlarda odağını buraya çeviren Alman devi, bir süre önce elektrikli otomobil satın almak isteyen kişileri fazlasıyla üzecek ilginç bir açıklama yaptı.

Volkswagen: Satacak elektrikli otomobil kalmadı

Bilindiği üzere 2019’da patlak veren koronavirüs, ardından gelen çip ve tedarik krizi gibi birçok unsur, her alanda olduğu gibi otomotivde de üreticinin elini kolunu bağladı. Şirketler, bu süreçte gelen yoğun talebe karşılık vermek için ciddi mesai harcasa da bir süre sonra bu durumun mümkün olmadığını anlayarak üretimi büyük ölçüde yavaşlatmaya başladı.

Sektörde yayınlanan son raporlarda konuyla ilgili ufak bir toparlanmanın olduğu görülebiliyor, ancak verilerin halen beklenen seviyede olmadığını da belirtmekte fayda var. Bunun yeni bir örneği Alman otomotiv devi Volkswagen’de yaşandı. Şirketin CEO’su Herbert Diess, Financial Times’a vermiş olduğu demeçte an itibariyle Avrupa ve ABD’de stokların tükendiğini ve satabilecekleri bir elektrikli otomobil kalmadığını dile getirdi.

İşin ilginç tarafı ise bu durum sadece Volkswagen için geçerli değil. Zira şirketin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Audi gibi markaların da ciddi stok sıkıntıları söz konusu. Bu nedenle ilgili bölgelerde elektrikli otomobil satın almak isteyen kişilerin 2023 yılına kadar beklemesi gerekebilir. Son olarak Volkswagen’ın stoklarda sıkıntı yaşamasına rağmen bu süreçte yeni sipariş almaya devam edeceğini de belirtelim.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu