FORMULA 1

Vettel: “Keşke bu kaskı kullanmamı gerektirecek bir durum yaşanmasaydı”

Vettel, kask tasarımının bir mesaj vermek için iyi bir yöntem olduğunu, fakat bu tasarımı kullanmasını gerektirecek bir durumun hiç yaşanmamasını istediğini söyledi.

Bahreyn testleri başlamadan bir gün önce, Çarşamba akşamı, GPDA (Grand Prix Pilotları Birliği)  ‘Savaşa Hayır’ yazılı tişörtler ve büyük bir pankartla bir araya gelerek Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekata karşı tepki gösterdiler.

Harekata karşı en çok tepki gösteren isimlerden Sebastian Vettel ise testler için aynı mesajı ve Ukrayna bayrağını taşıyan, ayrıca ağzında zeytin dalı tutan bir güvercin ve John Lennon’un Imagine şarkısının sözlerinin bulunduğu bir kask tasarımı tercih etti.

Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada Vettel, “Keşke böyle bir tasarım kullanmamı gerektiren bir durum hiç yaşanmasaydı.”

“Bu sadece desteğimizi göstermek için bir işaret. Tüm pilotlar olarak Çarşamba günü bir araya geldik ve bu fırsatı birlik olduğumuzu göstermek ve tavır almak için kullanabileceğimizi düşündük.”

“Yaşananlar korkunç. Tıpkı bir kabus gibi ve henüz kimse uyanmış değil, bu yüzden kask tasarımımın oldukça basit ve etkili olmasını istedim, bu yolda gitmeye karar verdim.” dedi.

Vettel, kaskına eklenen bayraklardan birinin dünya tarafından tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olması nedeniyle tasarımda bir değişiklik yapmak zorunda kaldı. Vettel’in kaskını tasarlayan Jens Munser Designs, bayraklar için stok görüntülerin kullanıldığını söyleyerek özür diledi.

Vettel, “Kaskın alt kısmında dünyadaki tüm bayrakları logo halinde eklemek için küçük bir fırsatımız oldu.” 

“Bütün bayrakları kontrol etmedim ama görünüşe göre birtakım sorunlar vardı. Bazı insanların üzüldüğünü gördüğüm için bu kısmı kaldırdım, ne yazık ki bu mesajın başarısız olduğunu düşünüyorum.”

“Mesaj, tüm dünyanın savaşa karşı birleşmesine yönelikti. Dünya barış zamanlarında büyüdü ve barışın değerini kavradığımızı düşünüyorum.”

“Haberlerde neler olduğunu görmek şok edici, gerçekten kabus gibi.” dedi.

Vettel, özellikle son yıllarda farklı kask tasarımlarını kullanarak dünyanın her yerindeki sorunlarla ilgili sesini yükselten bir isim konumunda.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yapım Aşamasında

Tüm sistemimizi son teknoloji ile yeniliyoruz, çok yakın bir zamanda yeniden yayındayız!

Kısa Bir Mola...

This will close in 0 seconds