FORMULA 1

Verstappen: “Brezilya’da Ceza Almadığım Harekete Suudi Arabistan’da Ceza Verildi”

Geçen ay gerçekleştirilen Brezilya Grand Prix’sinde Red Bull pilotu Max Verstappen dördüncü virajda  kendisini geçmeye çalışan Hamilton’a rağmen dışa açılmış, bunun üzerine iki pilot da pist dışına çıkmıştı. Fakat FIA yarış direktörü Michael Masi, konuyu hakemlere bildirmemeye karar verdi.

Bu olayın hakemlere bildirilmemesi, hem Mercedes hem de padoktaki bazı isimler tarafından endişeyle karşılandı çünkü sürücüler birbirlerini zorlarken ne yapıp ne yapmayacakları konusunda kafalarının karıştığını, bunun da gelecek için bir emsale yol açabileceğini söylediler.

Katar’da gerçekleştirilen sürücü toplantısında da bu konuda herhangi bir cevap alınamadı.

Pazar günkü Suudi Arabistan GP’si, Verstappen ve Hamilton’ın tekerlek tekerleğe yarıştığı bir sonraki yarış oldu. Genç sürücü, iki ayrı olayda şampiyonadaki rakibinin üzerine doğru dışa açıldı.

Bunlardan ilkinde Masi, konuyu hakemlere iletmek yerine Red Bull’a Verstappen’i gridde Hamilton’ın gerisine yani üçüncü sıraya düşürmeyi  teklif etti. Red Bull da bunu kabul etti.

İkincisinde Hollandalı pilot, pist dışından avantaj elde ettiği için beş saniyelik bir zaman cezası aldı.

Verstappen, Cidde’de yaşadığı olayları Brezilya’da ceza almadığı hareketine benzetti.

Verstappen, “Orada ikimiz de pist dışına çıktık. Brezilya’da her şey yolundaydı ve şimdi aniden bunun için bir ceza almam garip geliyor.”

“Tıpkı Brezilya’daki gibi hareket etti, ben de geç fren yaptım ve bir noktada ideal çizginin dışına çıktım.”

“Araçta beni dışarı çıkmaya zorlayan bir an yaşadım, ama aynı zamanda o da virajı dönemedi, bu yüzden ikimiz de esasen virajı kaçırdık ve o zaman durum böyleyken bir ceza almamın adil olduğunu düşünmüyorum ama evet, durum bu şekilde.”

“İkimiz de beyaz çizgilerin dışına çıkmışken, cezayı alan kişinin ben olması ilginç. Brezilya’da her şey iyiydi ve şimdi aniden bunun için bir ceza aldım.” dedi.

27. virajda Hamilton ile yaşadığı olaydaki rolü nedeniyle ek 10 saniye cezası alan Verstappen, Suudi Arabistan’daki olaylar üzerinde çok fazla durmak istemediğini, ancak Abu Dhabi’ye eşit puanlarla giderken cezalar hakkında konuşmanın ve cezaların, bir kez daha yarışı gölgede bırakmasının “utanç verici” olduğunu yineledi.

“İkimizin de virajı dönemediğini açık bir şekilde görebiliyordunuz, ama sorun değil. Ayrıca üzerinde çok fazla zaman harcamak istemiyorum. Devam etmemiz gerekiyor.”

“Şu anda puan olarak eşitiz ve bence bu, tüm şampiyona ve genel olarak Formula 1 için gerçekten heyecan verici bir durum.”

“Fakat daha önce pite geldiğim turda da söylemiştim, son zamanlarda gerçek Formula 1 yarışlarından ziyade beyaz çizgiler ve cezalar hakkında konuşuyoruz. Bana göre bu, utanç verici.”

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu