ARABAHABERLERMANŞET

Uçan Taksi Midnight, 2025’te Havalanacak

San Jose, California merkezli startup Archer Aviation, Midnight adındaki uçan taksisini tanıttı. Aracın 2025 yılına kadar hizmete girmesi ve dört yolcu kapasiteli olması bekleniyor.

California merkezli startup Archer Aviation ve Amerikan havayolu United Airlines’ın ortak olduğu elektrikli hava taksi aracı Midnight, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kullanılmaya başlanacak. Aviation tarafından yapılan açıklamaya göre Midnight, 2025 yılında hizmete girecek ve dört yolcu kapasitesi sunacak.

Elektrikli dikey kalkış ve iniş – eVTOL aracı olan Midnight, elektrikli uçan taksi olarak düşünülebilir. Ön taraftakiler hareketli arkadakiler ise sabit olmak üzere toplamda 12 rotora sahip olan Midnight, yapısı itibariyle helikopterlere gürültüsüz, sürdürülebilir bir alternatif olmak için tasarlanmış durumda.

Archer, yeni uçağın, yolculuklar arasında yaklaşık 10 dakikalık bir şarj süresiyle, saatte 150 mil (240 km/s) hızla yaklaşık 20 millik (32 km) arka arkaya kısa mesafeli yolculuklar yapabileceğini belirtiyor. Üreticiye göre helikopterlerden 1000 kat daha sessiz olan Midnight, 2.000 fitte uçmak için optimize edilmiş durumda.(İHA)

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu