ARABAMANŞET

Togg fabrikasından yeni görüntüler geldi! Yerli araba böyle üretilecek 

Togg, Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşası süren Gemlik tesisleri hakkında son durumu paylaştı. İşte yerli otomobil fabrikasında gelinen son nokta!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), yerli otomobil çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak bu yılın başlarında düzenlenen CES 2022 fuarında C-Sedan konsept otomobilini tanıtan şirket, çok yakında C–segment SUV aracı ile sürücülerin karşısına çıkacak. 

Bunun dışında Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşası süren Gemlik tesislerinin son durumu da merak konusu. Togg, bir süre önce yaptığı açıklamada tesislerin inşasında büyük aşama kaydettiklerini ve 160 robotun parçasız üretim provalarına başladığını duyurdu.

Togg, robotlarla parçasız üretim provalarına başladı

Togg, yerli otomobil ve inşası süren Gemlik tesisleri ile ilgili tüm süreci bugüne dek ayrıntılı bir şekilde paylaştı. 18 Temmuz 2020’de inşaat başlangıç töreninin ardından çalışmalara başlanan tesisle ilgili son gelişmeleri paylaştı. 

Togg, Boya tesisinin yüzde 92’sinin tamamlandığını aktardı. Boya tankları ve fırınlarının kurulumunun tamamlandığını söyleyen şirket, 38 bin 302 m. elektrik kablolama yapıldığı ve 26 bin 302 m. boru hattı döşendiği bilgisini paylaştı.

Gövde tesisinin yüzde 86’sının tamamlandığını ifade eden Togg, üretim hattı robotlarının yerleştirilmeye başlandığını belirtti. Bununla birlikte 17 bin 966 m. elektrik kablolama yapıldığını ve 48 bin 684 m. boru hattı döşendiğini kaydetti.

Togg

Bu noktada asıl heyecanlandıran gelişme Gövde tesisinde yaşandı diyebiliriz. Zira Togg, burada montajı tamamlanan 160 robotla parçasız üretim denemelerine başladıklarını duyurdu. 

Montaj tesisinin yüzde 84’ünün tamamlandığını aktaran Togg, 25 bin 664 m. elektrik kablolama yapıldığını ve 42 bin 191 m. boru hattı döşendiğini kaydetti.

Yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak?

Bakan Mustafa Varank’ın açıklamasına göre ilk seri üretim aracın 2022 yılının son çeyreğinde üretim bandından inmesi planlanıyor. Varank, Togg Gemlik Tesisleri’nin tamamlandığında Avrupa’nın en temizi olma özelliği taşıyacağını kaydederek şu bilgileri paylaştı:

İlk seri üretim aracın 2022 yılının son çeyreğinde üretim bandından inmesi planlanıyor. Homologasyon olarak adlandırılan teknik yeterlilik süreçlerinin de tamamlanmasından sonra doğuştan elektrikli C segmentindeki SUV araç 2023’ün ilk çeyreğinde ticari olarak satışa çıkar.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu