ARABAMANŞET

Suudi Arabistan fosil yakıtlara veda ediyor!

Dünya petrol rezervlerinin yüzde 15’ine sahip olan Arabistan, yenilenebilir enerji planı kapsamında elektrikli otomobillere yöneliyor.

Ekonomik gelirlerinin büyük bir kısmı petrole dayanan Suudi Arabistan, ekonomisini çeşitlendirmek adına adımlar atıyor. Tek başına dünya petrol rezervlerinin neredeyse yüzde 15’ine sahip olan Suudi Arabistan, Ulusal Yenilenebilir Enerji planı kapsamında elektrik enerjisini benimsemeye hazırlanıyor.

Bu doğrultuda yeni adımlar atmak isteyen Suudi Arabistan, elektrikli otomobiller konusunda da önemli bir girişimde bulundu. Elektrikli otomobil üreticisi Lucid ile önemli bir anlaşmaya imza atan ülke önümüzdeki 10 sene içerisinde sıfır emisyonlu araçlara kapısını açacak.

Arabistan’dan 100 bin elektrikli araç sözü!

Lucid ile yapılan anlaşmaya göre önümüzdeki 10 sene içerisinde Suudi Arabistan 50 bin elektrikli araç satın alacak. Bunun yanı sıra 50 bin araçlık bir opsiyon daha bulunuyor. Bu anlaşmanın ardından Lucid hisseleri yüzde 5 oranında yükseldi.

Yapılan anlaşma Lucid’in elektrikli sedan modeli Air’in yanı sıra Gravity SUV ve markanın gelecekte üreteceği diğer elektrikli otomobilleri kapsıyor. Elektrikli araç satış anlaşması, Suudi krallığının ekonomisini fosil yakıtlardan uzaklaştırmayı amaçlayan Vizyon 2030 planının bir parçasını oluşturuyor.

Lucid’in yüzde 61’i Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) ait. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu 2018 yılında 1 milyar dolarlık yatırım ile şirketin hisselerinin büyük bölümünü satın aldı. Bu yatırım ile Air modelini üretmekte zorlanan Lucid’in eli rahatladı.

Teslimatların en geç 2023 yılının ilk çeyreğinde başlaması beklenirken senelik bin ila 2 bin arasında Lucid markalı araç Suudi Arabistan’a gelecek. 2025 yılı ile bu rakamın 4 ile 7 bin araç arasına çıkması planlanıyor. Lucid’in bu araçlar için nasıl bir fiyat etiketi belirdeği ise henüz bilinmiyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu