ARABA

Şubat ayında 2. el otomobil satışlarında şaşırtan artış

Şubat ayında gerçekleşen taşıt kredilerinde, taksit sayıları ve kredi tutarları yeniden belirlendi. Vade oranları ve kredi tutarlarında güncellenme yapıldı. Yapılan güncelleme ile birlikte 2. el otomobil piyasasında da hareketlilik Ocak ayına göre daha fazla gerçekleşti. Şubat ayında gerçekleşen ikinci el otomobil satışlarının detayları…

Şubat ayında 2. el otomobil satışlarında 10 yaş ve üstü araçlara ilgi arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından taşıt alımına ilgili yapılan güncelleme ile birlikte 120 bin lira ve altında olan taşıt alımlarındaki kredi düzenlemesi, 400 bin lira seviyesine çekildi. 400 bin lira ve 800 bin lira arasındaki araç alım kredilerinde ise vade 36 ay seviyesine getirildi.

800 bin TL ila 1 milyon 200 bin TL arasındaki kredilerde vade 24 ay olurken, 1 milyon TL ila 2 milyon TL arasındaki araç alım kredilerinde vade 12 ay olarak güncellenmişti. Ancak yapılan güncelleme ile birlikte, 2. el otomobil piyasası Sahibinden.com’un verilerine göre 10 yaş üstü araçların satış payında artış gözlemlendi.

Şubat ayında en çok ilan verilen kategori otomobil olurken, sırayı Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pickup, ticari araçlar ve motosiklet takip etti. Otomobil satış oranında ise Şubat ayı Ocak ayına göre daha hareketli geçti. Otomobilde en çok ilan verilen araçlar marka ve model olarak sıralandığında ise ilk sırayı Renault Clio aldı. 2. sırada ise Volkswagen Passat ardından ise Renault Megane ve Opel Astra yerini aldı. 5. sırada ise Toyota Corolla bulunuyor.

En çok ilanı verilen Arazi/SUV kategorisinde ise Nissan ilk sırada yer aldı. Yayınlanan rapora göre bir diğer ilgi çekici kısım ise verilen ilanların yüzde 32,7’sinin 100 bin kilometreye kadar olan araçlar olması. Fiyat aralığı bazıyla baktığımızda en çok satışa sunulan araçlar ise 300 bin TL üstünde olanlar oldu. 2. sırada ise 13,9 oranı ile 100 bin ila 150 bin TL arası ve 150 bin ila 200 bin TL arasındaki araçlar yerini aldı.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu