ARABAMANŞET

Rusya Otomobil Sektöründe Çöküş!

Rusya – Ukrayna savaşından dolayı Rusya otomobil endüstrisinin durumu iç açıcı bir durumda değil. Sektör savaştan dolayı etkilenerek hem üretimde hem de satımda ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Rusya – Ukrayna savaşından nasibini Rusya otomobil sektörüde aldı. Savaştan dolayı Rusya’da fabrikası bulunan firmalar üretim sıkıntısı yaşarken üretilen otomobillerin satımında da sıkıntılar yaşanmaktadır.

AB’nin yaptırımları sonucunda ciddi sıkıntılar yaşayan Rusya otomobil sektöründe de sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Yaptırımların yıpratıcılığı ülkeyi zor duruma sokmaya devam ediyor.

Satış adetleri anlamında incelediğimizde geçen senenin aynı dönemine göre satışlarda yüzde 62’lik bir gerileme görülen Rusya pazarında, üretim adetleri de dipleri görmüş durumda. Geçen senenin aynı dönemine göre üretilen araç sayısı da yüzde 58,1 oranında düşerek tarihi bir rekor kırdı diyebiliriz.

Son alınan bilgiler doğrultusunda Renault’un sahibi olmayı bıraktığı Lada ve AvtoVaz şirketi Rusya’da senede 500.000 adet otomobil üretmeyi planlıyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu