FORMULA 1

Mekies: Takım emirleri içeriden çok Ferrari dışında tartışıldı

Ferrari sportif direktörü Laurent Mekies, Scuderia’daki takım siparişleri konusunun bu sezon İtalyan takımından çok takım dışında medyada tartışıldığını söyledi.

Sezona iyi başlayan Ferrari, ilk üç yarışta iki galibiyet elde etmesinin ardından strateji, dayanıklılık ve pilotaj hatalarından ötürü geriledi ve ana rakipleri Red Bull’un bir hayli arkasına da geçti. Charles Leclerc’in Sürücüler sıralamasında ezeli rakibi Max Verstappen’e karşı erken liderliği, güvenilirlik sorunları ve Ferrari’nin yanlış strateji adımları nedeniyle kademeli olarak 80 puanlık bir açık bıraktı.

Takımlar şampiyonasında da durum aynı; Ferrari, Red Bull’un 97 puan gerisine düşmüş vaziyette. Özellikle Leclerc’in ciddi hayal kırıklığı yaşadığını söyleyebiliriz. Tam üç kez lider giderken yarış dışı kalan Monakolu pilot, Fransa’daki kazasının ardından kendine epey sinirlenmiş ve takım radyosundan çığlık atmıştı.

Ancak Fransa’da, İspanyol pilotun Red Bull’dan Sergio Perez ile yaptığı tekerlek-tekerlek savaşının hararetiyle Sainz’e yapılan bir radyo çağrısının canlı yayını, Ferrari’nin iletişiminin dağınık bir görüntüsünü sundu.

Mekies, kafa karıştırıcı kamuoyu algısının “sadece radyo mesajının gerçekten olanlardan 30 veya 40 saniye sonra yayınlanmasının sonucu olduğunu” söyledi.

“Oraya geri dönmek zorunda kalsaydın, tıpkı bizim yaptığımız gibi Carlos’u geri arayacaksın ve pit stopu tam olarak bizim yaptığımız gibi yapacaksın, bu yüzden günümüzde, karmaşık bir sporda, bir stratejinin arkasındaki nedenleri anlamanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor.” ya da başka,” diye açıkladı Mekies.

“Bununla birlikte, bu yıl epeyce puan kaybettik. Güvenilirlik sorunlarımız var, daha iyi olmamız gereken birkaç şey var. Ve evet, bunun üzerinde son derece sıkı çalışıyoruz.

“Baskıyı artırmıyor çünkü baskı her zaman maksimumda çünkü burası rekabetçi bir dünya ve biz bunu bu şekilde seviyoruz.

“unutmayalım bu pozitif bir baskı, bizi yarış üstüne yarış geliştirmeye iten şey bu.”

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu