ARABAMANŞET

Lucid Air Sapphire, 1.200 Beygirlik Elektrikli Araba

ABD merkezli otomobil üreticisi Lucid, yeni süper otomobili Air Sapphire’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Tesla Model S Plaid’in rakibi olacak aracın, 1.200 beygir gücüne sahip olduğu ve 0’dan 100 km’ye iki saniyeden daha kısa sürede çıkabileceği belirtildi. 1.200 beygirden fazla güce sahip olacak modelde, 895 kilowatt güç üretebilen 3 farklı elektrikli motoru bulunuyor.

Air Sapphire modeli, ön aksın dönmesini sağlayan üçüncü bir motora ek olarak, arka tekerlere ayrıca güç veren bir elektrikli motorla tanıtıldı. Şirketin verileri her ne kadar 1.200 beygir güç ürettiğini söylese de asıl veriler otomobilin performans yeteneklerinin tamamen ortaya çıkmasından sonra belli olacak.

Muazzam bir güce sahip Air Sapphire modelinin iki saniyeden daha az bir sürede 0’dan 100 km/sa hızlanmasını gerçekleştirdiği ve dört saniyeden kısa bir sürede 100 mil/sa hıza ulaştığını biliyoruz. Yani bu 4 saniyede 160 km/sa hıza çıkabildiği anlamına geliyor. Bu güce sahip bir otomobil için Air Sapphire modelinde, masif karbon seramik disk frenler standart olarak sunuluyor. Frenleme mesafesinde bu karbon seramik diskler oldukça önemli.

Mavi rengiyle göz kamaştıran Air Sapphire’ın 320 kilometrenin üstünde hızlara ulaşabileceği ifade ediliyor.Aracın menzili gibi bilgiler ise henüz şirket tarafından açıklanmadı. Bu bilgilerin yakın zamanda sunulması bekleniyor.

İç kısma gelecek olursak şirket, burada daha sürücü ve performans odaklı olmaya çalışmış. ‘Sapphire Mojave’ isimli yeni bir tasarımı aracın içinde kullanan Lucid, özel sürüş modları, performans ayarları ve koltuklarıyla bunu sağlamayı planlıyor. Yazılımsal değişikliklere de gidildiği belirtilirken, siyah Alcantara döşemeler ve safir mavisi detaylar gözlerden kaçmıyor. Panaromik cam tavanında aracın güzel detaylarından biri olduğunu söylemek mümkün.


Lucid Air Sapphire gelecek yıl ABD’de ve Kanada’da planlanan teslimatlarla birlikte satışa sunulacak ve fiyat etiketi 249.000 dolardan başlıyor. Kanada için bu fiyat 325.000 Kanada doları olarak belirlenmiş.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu