ARABAMANŞET

Lightyear 0 Büyük Başarı!

Elektrikli otomobil dünyasının gözde otomobillerinden biri olan Lightyear 0 dünyanın en aerodinamik otomobili oldu.

elektrikli otomobil sektöründe firmalar birbiri ile yarış halinde iken Lightyear 0 yaptığğı başarı ile dünyanın en iyi aerodinamik otomobili olmayı başardı. Elektrikli otomobiller için sürtünme katsayısı çok öenmlidir. Sürtünme katsayısı azaldıkça aerodinamisi artıyor ve araçlar verim kazanıyor.

Lightyear Baş teknoloji sorumlusu Arjo Van Der Ham; “Bu inanılmaz başarıdan son derece gurur duyuyoruz. Teknolojimizi geliştirmeye başladığımızda boş bir kağıttan başlamamız gerekiyordu ve – çok fazla özveri ve sıkı çalışma ile – bunun gibi her dönüm noktasında sınırları zorlamaya devam ediyoruz.” dedi.

Lightyear 0, aerodinamik yapısı sayesinde yaklaşık 1.000 km menzil sunabiliyor. 60 kWh’lik bir bataryayla karşımıza çıkan araç, üzerindeki güneş panelleri sayesinde Hollanda’da yaz aylarında 50 km’lik bir menzil sunabiliyor. Yaklaşık 5 metrekarelik bir alanda olan güneş panelleri sayesinde koşullara göre maksimum 70 km menzil karşımıza çıkıyor.

GM EV1’in 0.195 Cd’lik sürtünme katsayısı rekorunu geçen Lightyear 0 sayesinde araç sahiplerinin toplamda 6.000 ile 11.000 km arasında güneş paneliyle bir yıl boyunca ücretsiz gitmesi hedefleniyor. 

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu