ARABA

Ford Otosan, yurt dışına açılıyor!

Ford Otosan, geçtiğimiz saatlerde KAP’a yaptığı açıklamada Ford Romanya’yı satın aldığını duyurdu. İşte ayrıntılar…

1997’de Koç Holding ve Ford hisselerinin eşitlenmesi ile kurulan Ford Otosan, kısa süre önce globalleşme yolunda önemli bir adım atarak Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını satın alma konusunda anlaşma sağladıklarını duyurdu. Bu kapsamda global bir otomotiv markası haline gelme yolunda önemli bir adım attıklarını ifade eden şirket, anlaşmayla birlikte üretim kapasitesi ve istihdam gibi konularda büyük bir atılım yapacak.

Ford Otosan, Ford Romanya ile global üretim operasyonlarına başlayacak

Ford Otosan, geçtiğimiz saatlerde KAP‘a yaptığı açıklamada Ford Romanya’yı satın aldığını duyurdu. Bu satın alma için 2022 ila 2028 yılları arasında toplamda 575 milyon euro ödeyecek şirket, 2028 ila 2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak 140 milyon euroya kadar ek ödeme yapacak.

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamanın tamamı ise şöyle;

Sözleşme uyarınca 2022’de gerçekleşmesi beklenen Kapanış’ta 356 milyon euro, Haziran 2025’te faiz dahil 196 milyon euro, Aralık 2028’de ise faiz dahil 23 milyon euro ödenecek olup, ayrıca Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak 140 milyon euro tutarına kadar ilave ödeme yapılabilecektir. 2022 yılında yapılacak ilk ödeme tutarı, devrin gerçekleşeceği tarihte net işletme sermayesi, net borç ve o tarihe kadar Yeni Nesil Courier projesine yapılan yatırım tutarına göre düzeltmeye tabi olacaktır.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu