ARABAMANŞET

Fiat’tan yeni elektrikli otomobil hamlesi: Halkın Tesla’sı olacak!

Yapılan açıklamalara göre dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Fiat, 2027 yılına kadar 4 farklı elektrikli otomobil tanıtacak.

Fiat, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Eskiden FCA grubunun bünyesinde bulunan marka, PSA ile birleşme sonucunda Stellantis grubunun üyesi oldu ve yeni otomobillerle atalımlar yaptı.

Özellikle elektrikli otomobillerin popülerliğinin arttığı dünyamızda Fiat da bu alana yönelmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda elektrikli otomobillerle bizlerin karşısına çıkan şirket, kullanıcılara diğer elektrikli otomobillere kıyasla daha uygun fiyatlı ve ulaşılabilir otomobiller sunmayı hedefliyor. Yapılan yeni açıklamalara göre şirket, Avrupa pazarı için 4 yeni elektrikli otomobil tanıtacak.

Fiat, Avrupa pazarı için uygun fiyatlı 4 yeni elektrikli otomobil tanıtacak!

Fiat, şu anda birçok kıtada bulunuyor. Her ne kadar diğer kıtalarda da faaliyet gösterse de şirket, Avrupa pazarına daha farklı yanaşıyor ve çok daha fazla önemsiyor. Bu anlamda şirket, yeni bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre şirket, Avrupa pazarı için 4 yeni elektrikli otomobil tanıtacak.

Bu otomobillerden 3’ü Crossover olacakken diğeri hatchback olarak bizlerin karşısına çıkacak. Hatchback olan model Ford Fiesta, Volkswagen Polo ve Opel Corsa ile rekabet edecek. Yapılan açıklamalara göre aracın boyutları üretimi durdurulan Punto ile büyük oranda benzer olmasına rağmen Punto ismini taşımayacak.

Crossover otomobillerin ise bir tanesinin adı Panda olacak. Araçlarının hepsinin tasarımının hazır olduğu ve seri üretimi geçecek seviyeye getirildiği belirtildi. Şirketin CEO’su Olivier François yaptığı açıklamalarda şu sözlere değindi:

“Fiat, halkın Tesla’sı olmalı ve herkese elektrikli otomobil sunmalı. Açıkçası, elektrikli otomobillerin fiyatlarını azaltmamız gerekiyor. 2027’ye kadar hazır olacağız ama muhtemelen daha önce de hazır olabiliriz. Bu durum, maliyete bağlı olacaktır. Sadece elektrikli otomobil satan ilk kitlesel pazar markası olmamızı istiyorum.”

Fiat’ın sevilen otomobillerinden Panda’nın elektrikli versiyonuyla ilgili de açıklamalarda bulunan François, araçla ilgili şunları söyledi:

“Daha küçük otomobiller ile daha büyük crossoverlar göreceksiniz ve Panda DNA’sını tanıyacaksınız. Panda, şekli nedeniyle değil, felsefesi ve ruhu nedeniyle ikonikti. Biz de bunu biraz anımsatan bir tasarımla yakalamaya çalışacağız. Panda biraz sağlam ve basit olmalı.”

İlerleyen günlerde araçların detaylarının netleşmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu