FORMULA 1

FIA Galası’na gitmeyen Hamilton, FIA’ya 50.000 euro bağışladı

Lewis Hamilton, başkan Mohammed Ben Sulayem ile yaptığı görüşmenin ardından geçtiğimiz yıl sezon sonu ödül törenine katılmadığı için FIA’ya 50.000 euroluk bağış yaptı.

FIA paranın, dezavantajlı geçmişe sahip bir öğrencinin motor sporlarıyla ilgili bir alanda yetkinlik kazanması için kullanılacağını söyledi.

Hamilton, F1’in kuralları gereği şampiyonadaki ilk üç sürücü ödül törenine katılmak zorunda olsa da, geçtiğimiz yılın etkinliğinde yer almadı. Mercedes takım patronu Toto Wolff da törende yoktu.

Hamilton bugün yaptığı açıklamada, törene katılmaması üzerine FIA ile bir anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Hamilton, “Sanırım gala için bir para cezası veriliyor.”

“Ancak paranın, dezavantajlı geçmişe sahip olan gençlerin motor sporlarında mühendislik yapmaları için kullanılacağından emin olmak adına birlikte hareket ettik.” dedi.

Yedi kez dünya şampiyonu, motor sporlarındaki kapsayıcılığı önceliklerinden biri haline getirdi. Hamilton, 2020’de motor sporlarındaki temsil edilmeyen bazı gruplar hakkında rapor hazırlayan The Hamilton Commission’ı kurdu. Geçtiğimiz yıl ise Mercedes ile birlikte Ignite adında bir vakıf kurdu ve temsil edilmeyen grupların bilim, teknoloji, eğitim ve matematik alanında eğitim almalarını sağladı.

Hamilton dün Ben Sulayem ile görüştü ve yönetim kurulunun Abu Dhabi’de yaşananlar üzerindeki incelemesi hakkında yapılacak açıklamayı konuştu. Ben Sulayem, aralık ayında yapılan seçim ile Orta Doğu’dan seçilen ilk FIA başkanı oldu.

Hamilton, “Mohammed ile yaklaşık 10 yıl önce Dubai’deki bir etkinlikte tanıştım. Onu bu pozisyonda görmek güzel.”

“Bu, aşmaya çalıştığımız çeşitlilik sorununa katkı sağlıyor.” dedi.

FIA, Hamilton ve Ben Sulayem arasındaki anlaşma hakkında açıklama yaptı.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu