FORMULA 1

F1 yarışı öncesinde, Cidde’de Husi saldırıları yaşanıyor

Bu hafta sonu Suudi Arabistan GP’nin gerçekleştirileceği Cidde şehrine, Husi milisleri tarafından saldırılar gerçekleştiriliyor. Formula 1’in yöneticileri ise durumu şimdilik “takip ediyorlar”.

F1, ilk olarak geçtiğimiz sezon yarışmaya başladığı Suudi Arabistan’a bu hafta sonu geri dönecek ve Cidde Cadde Pisti’nde tarihteki ikinci Suudi Arabistan Grand Prix’si gerçekleştirilecek.

Ancak tıpkı 2021 yarışı öncesinde olduğu gibi, 2022 yarışı öncesinde de F1 patronları bir sorunla karşı karşıyalar. 

Suudi Arabistan GP 2021 sezonunda takvime girdiğinde, F1 birçok farklı topluluktan ve kuruluştan tepkiler almıştı. Bazıları, insan haklarının kısıtlandığı bir ülkede yarışmanın F1’in “We Race As One” sloganına aykırı olduğunu belirtmişti.

Ayrıca, dünya çapında yaklaşık olarak 45 örgüt, Lewis Hamilton’a, Suudi Arabistan’ın insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Cidde’de yapılacak olan GP’yi boykot etmesi için çağrıda bulunmuştu. 

2021 Grand Prix’si, tüm tepkilere rağmen gerçekleştirilmişti. Şimdi ise, 2022 yarışı öncesinde, F1 patronları başka bir sorunla karşı karşıya kaldılar. 

Yarışın yapılacağı Cidde şehrine, Husi milisleri tarafından saldırılar gerçekleştiriliyor.

Al Arabiya.com’un haberine göre; Husiler, dün akşam Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi ve Formula 1’in ana sponsorlarından Aramco’nun Cidde’de yer alan tesislerini hedef alan saldırılar düzenlediler. 

Bu saldırıda insansız hava araçları ile balistik füzeler kullanıldığı rapor edilirken, Aramco tesisinde yangın çıktı. Saldırı sonucu yaralanan ya da hayatını kaybeden olmadı. 

Buna ek olarak, Arap koalisyonu, Husilerin Cidde’ye gönderdiği 9 insansız hava aracı ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurdu.  

Buna benzer bir olay, 2021’de yine Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen bir FE yarışında yaşanmıştı.

Husiler, Yemen tarafından en az 3 kez saldırı gerçekleştirmişlerdi ve bu saldırılar Formula E yarışına ve çevreye zarar vermeden durdurulmuştu. 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yapım Aşamasında

Tüm sistemimizi son teknoloji ile yeniliyoruz, çok yakın bir zamanda yeniden yayındayız!

Kısa Bir Mola...

This will close in 0 seconds