FORMULA 1MANŞET

Daha Önce Yaptığım Hiçbir Şey Burada İşe Yaramıyor

Eski Formula yarışçısı Antonio Giovinazzi Formula E’de eski başarılarını gösteremediğini ve mesleğe yeni başlayacakların zorlanacağını dile getirdi.

Giovinazzi, “Ne yazık ki burada araçlar ve format tamamen farklı.”

“Her şey farklı, her şey geçmişte diğer kategorilerde ve Formula 1’de gördüklerimden farklı. Daha önce yaptığım hiçbir şey burada işe yaramıyor.”

“Burada çok fazla yavaşlamamak ve psikolojik anlamda farklı bir yaklaşım gerekiyor çünkü yarış boyunca enerji tasarrufu yapmalı ve bataryayı korumalısınız. Her şey tamamen farklı.”

“Formula E’de yarışmak istememin sebebi bir şeyler öğrenmek istememdi çünkü kariyerim boyunca çeşitli araçları sürsem de Formula E’de hiç yarışmamıştım.”

“Bunun tamamen farklı bir dünya olduğunu anladım ve yeni başlayanlar için bu en uygun şampiyona değil çünkü uyum sağlamak için çok az zamanınız var: Bilmediğiniz bir pistte, antrenman yapmak için sadece yarım saatiniz oluyor. Bu süre zarfında, her şeyi bir araya getirmek zor. Mesela Berlin’de hafta sonunun iki günü, iki farklı pistte sürüş yapmak zorunda kaldım.” dedi.

Giovinazzi şu anda Ferrari’nin test ve yedek pilotluğunu yapmaya devam ediyor ve gelecekte F1’e dönüşün hâlâ mümkün olduğunu düşünüyor.

F1’e dönmek isteyip istemediği sorulduğunda Giovinazzi, “Göreceğiz. Asla asla dememelisiniz. Elbette seneye ne yapacağımı henüz bilmiyorum ama umarım yakında anlarız. Şimdilik kalan Formula E yarışlarına hazırlanmaya odaklandım.”

“Henüz söyleyecek pek fazla şeyim yok. Şampiyona bittiğinde 2023’te ne yapmak istediğimi düşüneceğim ve en iyi seçimi yapmaya çalışacağım. Formula E’de en çok yarışlardan önceki şehir atmosferini seviyorum. Diğer kategorilerde yarışıyorsanız New York, Roma veya Londra’da yarışma şansınız yok ve bu açıdan her şey harika. Formula E ayrıca pist dışı aktiviteler anlamında F1’dekinden çok daha sakin, daha az stresli, yani bu alanda da bir fark var.”

“Önümüzdeki ay Formula E’nin son yarışları yapılacak ve sezonun ikinci bölümünde Formula 1’deki simülatör çalışmalarına ağırlık vereceğim. Sonrasında da gelecek yıl için planlar yapacağım.” dedi.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Yapım Aşamasında

Tüm sistemimizi son teknoloji ile yeniliyoruz, çok yakın bir zamanda yeniden yayındayız!

Kısa Bir Mola...

This will close in 0 seconds