ARABAMANŞET

BMW ve Toyota ‘Hidrojen’ yakıtlı otomobil geliştirecek!

2025 yılında ortaklaşa geliştirilecek hidrojen yakıt hücreli araçların seri üretimine ve satışına başlamayı planlanıyor.

BMW ve Toyota arasındaki uzun süredir devam eden yeşil otomobil ortaklığı , artık meyve vermeye daha yakın. Markalar arasındaki bu ortaklık, her ne kadar ilk planda Supra ve Z4’ün üretilmesi ile ilgili gibi dursa bile, hidrojenle çalışan araba projesini ikili birlikte yönetiyor. Bu ikili, 2025 yılında ortaklaşa geliştirilen hidrojen yakıt hücreli araçların seri üretimine ve satışına başlamayı planlıyor.

BMW’nin satış şefi Pieter Nota, Nikkei Asia ile yaptığı röportajda , markaların ortaklaşa geliştirilen hidrojen yakıt hücreli araçları 2025’e kadar satmayı hedeflediklerini söyledi. Nota, ne bekleyeceğine dair bir ipucu vermedi, ancak yakıt hücrelerinin “özellikle iX5 Hydrogen konsepti (yukarıda) gibi büyük SUV’ler için geçerlidir. Müşterilerin hidrojen yakıtlı araçlar için 3 yıl beklemesine gerek kalmayacak iX5’in sınırlı üretiminin bu yılın sonunda başlaması bekleniyor.

Toyota’nın hidrojen yakıt hücresi geliştirme konusunda uzun bir geçmişi ve de iyi bir tecrübesi var. Toyota bahsi geçen teknolojiyi 1992’de geliştirmeye başlamıştı 2015’te Mirai modelinin piyasaya çıkışıyla sonuçlandırdı. Bu da BMW’nin neden Toyota ile işbirliği yaptığını açıklıyor.

Alman firması 2030 yılına kadar Mini ve Rolls-Royce markaları da dahil otomobil satışlarının en az yarısını elektrikli otomobillerden oluşturmayı planlıyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu