ARABAMANŞET

Bakanlık müjdeyi verdi: TOGG için elektrikli şarj istasyonu teşviki

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TOGG destekli hızlı elektrikli şarj istasyonu için düğmeye bastı. İşte elektrikli şarj istasyonu hibe programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TOGG için de kullanılabilecek elektrikli şarj istasyonu için teşvik programını açıkladı. Buna göre sektöre yatırım yapacak sanayicilere bakanlık 300 milyon TL bütçeli hibe programına başvuruları kabul etmeye başladı.

TOGG destekli elektrikli şarj istasyonu için yerlilik desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli araçların ülkemizde hızla yaygınlaşması için hızlı şarj istasyonlarının öneminden bahsetti. Bu anlamda Varank, bakanlık olarak Türkiye’nin dört bir yanında TOGG destekli elektrikli şarj istasyonu kurulmasının önemine vurgu yaptı.

TOGG destekli elektrikli şarj istasyonu hibe programı ve detayları

Bu hedeften hareketle bakanlık, Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı’nı başlattı. Toplam bütçesi 300 milyon TL olacak hibe programı ile 81 ilde 560 noktada hızlı şarj istasyonları kurulması planlanıyor.

Bakanlık, hibe programı dahilinde yerli malı ürünleri kullanan firmalara ise yüzde 20 destek verecek. Dün başlayan hibe programı için son başvuru tarihi ise 15 Haziran 2022.

Elektrikli şarj istasyonları için hibe programına katılacakların öncelikle TOGG altyapısına uygun hızlı şarj istasyonları geliştirmesi temel istekler arasında.

TOGG ve Türkiye’nin elektrikli otomobil projeksiyonu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü bu hibe programı kapsamında Türkiye’nin elektrikli araçlar yol haritasını da oluşturdu.

Bu projeksiyona göre yüksek senaryoda Türkiye’de 2025 yılında elektrikli araç satışını 180 bin olması beklentiler arasında. Bu anlamda 2025 yılına kadar elektrikli araç stoğunun ise 400 bine ulaşması bu projeksiyonun öngörüsü. Orta senaryoda ise yıllık elektrikli otomobil satışı 120 bin, elektrikli otomobil stoğu ise 270 bin civarında olacak.

Düşük senaryoda ise otomobil satışı 65 bin, otomobil stoğu ise 160 bin seviyesinde karşımıza çıkacak. Bakanlığın açıkladığı verilere göre 2030 beklentileri ise şu şekilde:

2030 yılı projeksiyonuna göre öngörüler şöyle oluştu: Yüksek senaryoda yıllık elektrikli araç satışı 580 bin, elektrikli araç stoğu 2,5 milyon, orta senaryoda yıllık elektrikli araç satışı 420 bin, elektrikle araç stoğu 1,6 milyon, düşük senaryoda yıllık elektrikli araç satışı 200 bin, elektrikli araç stoğu 880 bin adet.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu