FORMULA 1

Bahreyn GP 2. antrenman: Verstappen, Leclerc’in 0.087 sn önünde ilk sırada

Bahreyn GP öncesinde gerçekleştirilen 2. antrenman seansını Red Bull pilotu Max Verstappen ilk sırada tamamladı.

Bahreyn GP hafta sonu, öğlen saatlerinde gerçekleştirilen 1. antrenman seansı ile başlamıştı ve 2. antrenman turları ile devam etti. 

Bahreyn’de gerçekleştirilen 2. antrenman seansları, her zaman takımlar için daha önemli oluyor çünkü bu seans, akşam saatlerinde gerçekleştiriliyor. 

Sıralama ve yarış seansları da akşam saatlerinde gerçekleştirildiğinden, bu seans önemli bir hâl alıyor. Takımlar, gerçeğe daha yakın veriler toplayabiliyorlar ve bu seansı yoğun bir şekilde geçiriyorlar. 

Ayrıca, güneş battığından ve hava soğuduğundan sürüş için daha uygun koşullar oluşuyor. Böylelikle daha rekabetçi tur zamanları görebiliyoruz. 

Pist sıcaklığı 17.5 dereceydi. Bahreyn’in standartlarına göre, oldukça serin bir akşamdı. 

Ferrari pilotları seansa hızlı başladılar. Leclerc birinci ve Sainz ikinciydi. Sonrasında Verstappen de partiye katıldı ve 2. sıraya yükseldi. 

Seansın ilk 20 dakikasında; Leclerc, Verstappen, Sainz, Alonso, Hamilton ilk 5’i oluştu. Leclerc’in turu oldukça güçlüydü ve en yakın rakibiyle arasında 0.5 saniye vardı.

Seansı yarılamaya yaklaşırken ise yumuşak lastikle turlar gelmeye başladı. Magnussen, yumuşak lastikle ikinci, Ocon ise üçüncü oldu. 

Aston Martin pilotları da yumuşak lastikle turladılar ancak bu iki pilotun 0.7 sn kadar arkasında kaldılar. 

Diğer pilotlar da yumuşak lastiklere geçtiler ve dereceler gelişmeye başladı. İlk olarak Alonso zirveye çıktı, sonrasında Leclerc geldi ve Alonso’nun 0.6 sn önünde ilk sıraya yerleşti. Sainz, son virajda hata yaptı ve rekabetçi bir tur kaydedemedi. 

Sonrasında Verstappen sahneye çıktı ve ilk sıraya yükseldi. Bottas ve Schumacher de yumuşak lastikle gayet iyi tempo sergilediler. 

Hamilton ise sorunlar yaşadı. İngiliz pilot, ilk olarak çok fazla dalgalanma olduğunu belirtti ve sonrasında da ön frenlerde bir sorun olduğunu rapor etti. 7 kez dünya şampiyonu pilotun DRS’sinde de bir sorun vardı ve en hızlı turunda DRS kullanamadı. 

Yumuşak lastiklerde hızlı turlar atılmasının ardından Verstappen, Leclerc, Russell, Alonso, Bottas ilk 5’i oluştu.

Bu hızlı turların ardından ise takımlar yarış simülasyonlarına odaklandılar. Russell, Verstappen, Perez gibi isimler; yumuşak lastikle yarış simülasyonlarına başladılar ve Pazar akşamı gerçekleştirilecek yarış için veriler topladılar.

Yarış simülasyonlarına geçilmesiyle birlikte, Verstappen’in turunu geçebilen olmadı. Hollandalı pilot, 1:31.936’lık derecesiyle ilk sırada yer aldı. 

Leclerc ise Verstappen’in 0.087 saniye arkasında 2. oldu. Carlos Sainz, Verstappen’in yarım saniye arkasında üçüncü olurken, onu Russell takip etti. 

Detaylar çok yakında…

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu