ARABAHABERLERMANŞET

Araç Sektörü Bekliyor, ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimiyle ilgili son durum, araç sahibi olmak isteyen kişilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Otomotiv sektöründe yaşanan fiyat artışları ve 2. el araç piyasasında satışların azalması nedeniyle, hem araç sahibi olmak isteyen hem de sektör içindeki kişiler ÖTV indirimi bekliyor. Peki, ÖTV indiriminde son durum ne? Araçlara ÖTV indirimi gelecek mi?

ÖTV indirimi gelir mi? sorusunun yanıtı, otomobil sahibi olmak için araç fiyatlarının düşmesini bekleyen kişiler tarafından araştırılıyor. 2. el araç piyasasında yaşanan durgunluk nedeniyle ÖTV beklentisi iyice artmış durumda. Peki, ÖTV indiriminde son durum ne? Araçlara ÖTV indirimi gelecek mi?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÖTV AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında kendisine gelen “ÖTV’yle ilgili yetkinizi kullanacak mısınız?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“A’dan Z’ye her şeyi o zaman konuşacağız. Şu anda bunu söylemek çok çok yanlış olur. Şunu söyleyeyim, bir elektrikli araç var önümüzde. Bunu özellikle teşvik etmek ve halkımıza sevdirmek bizim için önemli bir maharet olacak. 2022 Temmuz ayında zaten ÖTV indirimi yapılmıştı. Şimdi yeni vergi düzenlemesiyle motor gücü 160 kilovatı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli araçlar için yeni vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Bunların hepsini planlayarak yolumuza devam ediyoruz.”

OSD BAŞKANI’NDAN ÖTV AÇIKLAMASI

ÖTV konusunda matrahın güncellenmesine ihtiyaç olduğunu dile getiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, ÖTV indirimine yönelik açıklamalarda bulundu.

Eroldu açıklamasında, “Böyle bir değişikliğin de olacağını ben beklemiyorum ama tabii sonuçta bu söylentiler, bu konuşmalar da iç piyasaya zarar veriyor bir yerde. Çünkü bunları dikkate alarak bazı müşterilerde erteleme kararları olabiliyor.

Bu mutlaka yönetmemiz gereken bir konu. Şimdi tabii ihraç pazarlarındaki bu talep daralması riskine karşılık bizim muhakkak otomotiv sanayini korumak anlamında, otomotiv sanayinin yarattığı istihdam, otomotiv sanayinin yarattığı ihracat, katma değeri korumak anlamında yukarıdaki maddelerle iç piyasanın desteklenmesi bizce son derece önemli bir yer teşkil ediyor.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu