ARABAMANŞET

ABD’den elektrikli otomobil girişimi: “Kamuya Açık Kablosuz Şarj Sistemi”

ABD, yolda seyir halindeyken elektrikli otomobilleri şarj edecek bir sistem deniyor. Kablosuz şarj sistemi 2023’de yollarda olacak.

Otomotiv sektöründe son yıllarda adeta elektrikli araç devrimi yaşanıyor. İçten yanmalı araçların yerini elektrikli otomobillere bıraktığı bu dönemde birçok dev şirket, bu doğrultuda dev bütçeli planlarını oluşturdu. Öte yandan bu gelişimin en büyük sorunu gibi şarj konusu için de ülkeler sağlam adımlar atmaya devam ediyor.

Kamuya açık yol içi şarj, MDOT Tarafından Michigan’da hayata geçiyor

Elektrikli otomobiller hızla yaygınlaşırken ülkeler yatırımlarını arttırıyor. Dünyanın birçok yerinde elekrikli otomobil(EV) şarj istesyonu girişimleri sürerken ABD’den farklı bir girişim geldi. Michigan Valiliği, EV’lerin yolda hem hareket halindeyken hem de dururken otomobillerin şarj olmasını sağlayacak ilk “Kamuya Açık Kablosuz Yol İçi Şarj Sistemi” girişimini duyurdu.

Şu anda test aşamasında olan sistem için Michigan Ulaştırma Bakanlığı, Motor City’de bir mil yol içi EV şarjı kurmak için Electreon’a 1,9 milyon dolarlık bir anlaşma yoluna gitti. ABD’de ilk olan sistem, başarı test aşamasının ardından tüm ülkeye sunulmak isteniyor. Konuya ilişkin olarak Michigan valisi Gretchen Whitmer şu ifadelere yer verdi.

Elektrikli araç üretimini artırarak ve tüketici maliyetlerini düşürerek mobilite ve elektrifikasyonun geleceğine öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden kablosuz bir yol içi şarj sistemi, sürdürülebilirlik bulmacasının bir sonraki parçası. Michigan’ın öncülük ettiğini ve yeni iş fırsatları ve yüksek teknolojili işler yaratmaya hazur çığır açan bu girişimleri geliştirmeye devam ettiğini görmekten mutluyum. 

Electreon’un ABD’deki iş geliştirme başkan yardımcısı Stefan Tongur ise bu sistemin elektrikli otomobil teknolojisinde çok önemli bir unsur olacağına inanıyor. Çalışmalara başlanan Michigan projesinin 2023 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu