FORMULA 1

2026 için F1 Motor Kuralları Onaylandı!

Uzun zamandır beklenen 2026 Formula 1 güç ünitesi kuralları, bugün gerçekleştirilen FIA Dünya Motor Sporları Konseyi’nde onaylandı.

Yetkililerden gelen açıklamada 2026’dan itibaren hayata geçecek yeni kuralların FIA, takımlar ve üreticiler arasında yapılan işbirliği ve uzun araştırmalar sonucunda kararlaştırıldığı, bu kapsamda Teknik, Sportif ve Finansal kurallarda değişiklik yapılacağı duyuruldu.

FIA Dünya Motor Sporları Konseyi, yeni onaylanan kuralların kilit unsurlarından ikisi olan artan elektrik gücü ve %100 sürdürülebilir yakıtlar ile 2026 sezonu için yürürlüğe girecek güç ünitesi düzenlemelerini bugün onayladı.

Yeni kurallarla gelecek olan değişiklikler ise şunlar:

  • Gösterinin devamı: 2026 Güç Ünitesi; yüksek güçlü, yüksek devirli V6 içten yanmalı motorlar kullanılmaya devam edilecek ve daha iyi bir seyir zevki arttırılmaya çalışılacak.
  • Çevresel sürdürülebilirlik: 2026 Güç Ünitesi, elektrik gücünün dağıtımında %50’ye varan bir artış içerecek ve %100 sürdürülebilir bir yakıt kullanacak.
  • Finansal sürdürülebilirlik: Güç Ünitelerine ilişkin mali düzenlemeler, Formula 1’in merkezinde yer alan en son teknolojik vitrini korurken, takımların genel giderini azaltacak.
  • Yeni üreticiler için çekicilik: Düzenlemeler, yeni başlayanların spora rekabetçi bir düzeyde katılmasını mümkün ve çekici hale getirmeyi amaçlıyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu